top of page

Rejestr Windows

 

 

 

Rejestr - to centralna baza ustawień systemu operacyjnego, którą Windows posługuje się niemal co sekundę. Jeśli uruchomisz prosty program do monitorowania pracy rejestru, będziesz zaskoczony częstotliwością kontaktów system-rejestr. Można śmiało powiedzieć, że rejestr jest najważniejszą częścią systemu operacyjnego. Jego brak lub uszkodzenie niesie ze sobą poważne kłopoty.


Rejestr gromadzi informacje związane ze środowiskiem startowym, konfiguracją usług, urządzeń, sterowników, parametrami aplikacji, profilu użytkownika oraz zasad grupy. Centralne składowanie danych sprawia, że szybko można sięgnąć do pożądanych informacji. Równie szybko, system i aplikacje zapisują w nim odpowiednie ustawienia.

 

 

 

Poprzednie wersje systemu Windows wykorzystywały różne narzędzia. Jeśli rozpoczynałeś pracę od Windows 95 lub 98, REGEDIT.EXE nie powinien być ci obcy. W Windows NT i 2000, głównym programem do obsługi rejestru był REGEDT32.exe. Oferował kilka istotnych funkcji, np. możliwości zmiany uprawnień do kluczy rejestru. Microsoft postanowił ujednolicić zarządzanie rejestrem i w systemie Windows XP umieszczono pozbawiony uszczerbków Regedit. Co ciekawe, w XP są oba wymienione narzędzia, ale jeśli w oknie Uruchom wpiszesz REGEDT32.EXE i tak zostanie uruchomiony Regedit.

 

Gałęzie to fizyczne części rejestru umieszczone na dysku. Regedit wyświetla klucze bazy konfiguracyjnej tak, że rejestr sprawia wrażenie spójnej całości. Kiedy przechodzisz od klucza do klucza, możesz przemieszczać się pomiędzy wczytanymi do pamięci komputera plikami rejestru. Istnienie gałęzi jest istotne, ponieważ Regedit pozwala na ładowanie i zwalnianie gałęzi. Odpowiednie polecenia odnajdziesz w menu Plik.

 

Wartości rejestru przechowują dane konfiguracyjne systemu. Klucze można porównać do folderów Windows, natomiast wartości do plików. Każda wartość rejestru ma określony typ. Tak jak system operacyjny rozpoznaje wiele typów plików, np. DOC, JPG, tak w rejestrze typ wskazuje format przechowywanych w wartościach danych. Mogą to być dane binarne lub ciągi znaków. Rejestr potrafi zgromadzić wiele rodzajów danych, ale administrator Windows XP może dodawać do rejestru wartości pięciu typów.

Struktura rejestru jest bardzo podobna do struktury przechowywania danych na dyskach. Tak jak w przypadku partycji, do każdego klucza albo wartości można się odwołać za pomocą odpowiedniej ścieżki. Ścieżki rozpoczynają się od identyfikatora jednego z głównych kluczy głównych. Kolejne elementy są rozdzielane za pomocą lewego ukośnika, przykłady ścieżki do kluczy widziałeś już przy np. wymienionych wcześniej ustawieniach myszy.

 

 

Pięć kluczy głównych:

 

SID użytkownika i SID administratora w kluczu HKEY_USERS. Przedrostek nazwy kluczy głównych - HKEY - jest zapożyczony z języka angielskiego. Handle Key oznacza, że mamy do czynienia z dojściami (handles), które mogą zostać wykorzystane do jednoznacznej identyfikacji zasobu przez aplikacje zewnętrzne. Windows XP zawiera pięć podstawowych kluczy. Zobaczysz je zaraz po uruchomieniu edytora: HKEY_LOCAL_MACHINE, HKEY_USERS, HKEY_CLASSES_ROOT, HKEY_CURRENT_USER oraz HKEY_CURRENT_CONFIG. Klucze główne zawierają ustawienia użytkownika oraz systemu operacyjnego. W rzeczywistości możemy wyróżnić dwa podstawowe klucze, HKEY_LOCAL_MACHINE i HKEY_USERS. Pozostałe trzy klucze główne, HKEY_ CURRENT_CONFIG, HKEY_CLASSES_ROOT, HKEY_CURRENT_USER, stanowią aliasy (skróty) do wybranych podkluczy w HKEY_LOCAL_MACHINE i HKEY_USERS. Należy pamiętać, że nie są to kopie, lecz aliasy. Jeśli zmienisz np. wartość w HKEY_USERS\SID\Control Panel\Mouse zostanie zmieniona również wartość w HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Mouse.

 

Windows posługuje się aliasami ze względów systemowych. Jedną z przyczyn stosowania skrótów jest to, że aplikacje odwołujące się do ustawień użytkownika nie muszą uzyskiwać dostępu do identyfikatora konta (SID). Wystarczy, że sięgną do klucza HKEY_CURRENT_USER.

bottom of page